В Україні підвищать ціни на алкоголь: що здорожчає найбільше

В Україні підвищать ціни на алкоголь: що здорожчає найбільше
Фото: з відкритих джерел

Мінекономіки готує проект перегляду мінімальних цін на алкогольну продукцію Виробники одностайно підтримують підвищення – це дозволить їм збільшити прибуток і виграти конкуренцію у контрафактних товарів.

UBR.ua з’ясував, чи стане на ринку більше нелегального алкоголю і як зміниться його кінцева ціна у разі підвищення “мінімалки”.

Що пропонувало Мінекономіки

У середині липня на сайті Мінекономіки було опубліковано проект постанови Кабміну про підвищення мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на деякі види алкогольних напоїв. Зокрема, було передбачено зростання мінімальної ціни такої продукції:

  • горілка і лікеро-горілчані – на 13%;
  • коньяк і бренді – на 11-12%;
  • віскі, ром і джин – на 25%;
  • шампанське та ігристі вина – на 28%;
  • вина – у 62%;
  • сидр і деякі продукти бродіння – на 61-71%.

Через деякий час проект постанови зник із сайту Мінекономіки, старе посилання на нього видає 404 помилку (дані не знайдені). Однак це зовсім не означає, що тема так швидко вичерпала сама себе. Натомість, як запевнив UBR.ua нардеп, заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, підвищення обов’язково буде – це лише питання часу.

Це підвищення закладено у нормі закону про електронну акцизну марку“, – повідомив UBR.ua у розмові Железняк.

Йдеться про законопроект №8287, який 24 липня підписав президент Зеленський.

Підвищення мінімальних цін вигідне підприємцям

Железняк пояснює, що зростання мінімальних цін вигідне чесним підприємцям, які сплачують податки.

Наприклад, пляшка горілки не може продаватися за 50 грн, якщо її собівартість 80 грн“, – каже нардеп.

За словами Железняка, самі виробники і просили депутатів підвищити мінімальні ціни.

Виноробна галузь сказала: ви боретеся з тінню, чому не підвищуєте тоді ціни?”, – зазначив Железняк.

Виконавчий директор асоціації “Укргорілка” Аліна Шолохман підтверджує слова нардепа.

Як може пляшка вина коштувати дешевше, ніж капучіно? Мінімальні ціни мають виконувати свою функцію – коли вони відповідають реальним економічним витратам“, – розповіла Шолохман.

Експерт нагадує, що на більшість алкогольної продукції мінімальні ціни не переглядалися з 2018 року. За цей час зросла вартість тари, витрат на виробництво, оплату праці та логістику. На додаток ще з 1 березня 2022 року зросли ставки акцизного податку на алкогольні напої.

Підвищення мінімальних цін є рентабельним для відповідальних виробників, зазначають в алкогольному холдингу Bayadera Group.

Ціна на вино легальних виробників на полицях магазинів нині становить від 80-110 грн, при тому, що встановлена ​​державою мінімальна ціна дорівнює лише 42 грн“, – повідомили у Bayadera.

Виробники слабоалкогольних продуктів бродіння, куди планується найбільше зростання, теж за підвищення цін.

Наскільки я знаю, вони також підтримують цю ініціативу. Загалом навіть на рівні закону закріпили доручення Кабміну переглянути ціни відповідно до інфляції. Нехай хоч це зроблять“, – закликає Шолохман.

Кількість отруєнь фальсифікатом знижуватиметься?

Нардеп Железняк пояснює, що можливе підвищення цін на алкоголь не сприятиме поверненню акцизної продукції в тінь, з якою він та його комітет намагаються активно боротися.

Навпаки, це детінізація – коли нелегальна продукція прирівнюється в ціні з легальною, вона втрачає конкурентну перевагу“, – зазначає нардеп.

Таким чином, кількість випадків отруєння фальсифікатною продукцією у разі зростання “мінімалки” йтиме на спад. З логікою нардепа згідна і Шолохман.

Хто хоче не платити податки і за рахунок цього мати меншу ціну – не зможе цього зробити“, – зазначає голова “Укргорілки”.

Поточна ситуація на ринку сприяє зростанню обсягів виробництва та реалізації фальсифікованої продукції, собівартість якої низька, зазначають у Bayadera Group.

З 2018 року складається таке враження, що все, що відбувається на алкогольному ринку, робиться на користь нелегальних виробників і тих, хто мінімізує сплату податків“, – кажуть у компанії.

Коли зростуть мінімальні ціни і як це відобразиться на цінах у магазинах

Аліна Шолохман вважає, що у разі зростання мінімальних цін вартість товарів у магазинах залишиться незмінною.

Мінімальна ціна зараз – тільки на найдешевшу продукцію“, – каже директор “Укргорілки”.

Ярослав Железняк вважає, що поки що рано озвучувати можливу дату підйому “мінімалки”, але вона точно не за горами. Також нардеп не знає, чому відповідний проект постанови таємним чином зник із сайту Мінекономіки.

Те, що проект прибрали – це питання до міністерства та уряду. Щодо термінів зараз загадувати – пальцем у небо. Але воно обов’язково буде“, – повідомляє нардеп.

При цьому, за його словами, у разі зростання мінімалки ціна на якісну продукцію взагалі не повинна підвищитися.

Ці мінімальні ціни не призводять до подорожчання. Неякісний алкоголь коштуватиме дорожче або пропаде. Решта не підвищиться“, – обіцяє Железняк.

Як мінімум, на ціну імпортної алкогольної продукції можливе підвищення навряд чи вплине – на неї завжди ціна була вищою, зазначають у Bayadera Group.

Самі представники торговельних мереж поки що не дають прогнозів, на скільки зростуть кінцеві ціни на полицях магазинів, вказуючи, що це залежатиме від рівня підвищення мінімальної оптової ціни.

Підвищення роздрібної ціни залежатиме від того, наскільки зросте вхідна ціна від виробника“, – відповіли UBR.ua у прес-службі мережі АТБ.

Можна припустити, що зростання буде – за аналогією з барами і ресторанами.

Як підвищення вплине на ресторанний бізнес

Генеральний директор компанії “Ресторанний консалтинг” Ольга Насонова каже, що як підприємець ніколи не підтримує зростання цін – адже якщо за собівартістю щось зростає, то зменшується маржа.

Так, раніше була висока маржа на алкоголь, що сягала 2,5-3 разів. Зараз зменшується – деякі заклади пропонують алкоголь за собівартістю, беруть лише за Сork fee (плата за пробку, тобто відкорковування пляшки і послуги офіціанта – ред.), – розповіла UBR.ua Насонова.

Експерт зазначає, що ціни у ресторанах поступово зростають – так, за 2022 рік вони зросли на 30% – за її словами, відповідно до інфляції. Цього року зростання практично немає, як і інфляції – на 10-15% максимум. З урахуванням підвищення мінімальних цін на алкоголь ця цифра може зрости до 20%.

До кінця року зростуть максимум на 20%, але це залежатиме і від курсу долара“, – прогнозує Насонова.

Щодо барів і ресторанів, підвищення “мінімалки” не сприятиме відтоку клієнтів, вважає директор консалтингової компанії. Постраждають ті відвідувачі, які мають дуже обмежений бюджет.

Перші півроку – люди у стані шоку, доки вони звикають до нових цін. Потім інші ціни зростають і вони звикають до загальної картини“, – каже Насонова.

А ось сума податку для питних закладів справді зростатиме, причому це може відбуватися непропорційно до зростання відпускних цін, припускає спікер.

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/v-ukrayini-pidvyshhat-cziny-na-alkogol-shho-zdorozhchaye-najbilshe
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати