Яйця в Україні дорожчають: чи буде їх вдосталь в магазинах, і за якою ціною

Яйця в Україні дорожчають: чи буде їх вдосталь в магазинах, і за якою ціною
Фото: з відкритих джерел

В Україні прогнозують подорожчання яєць на 30% через сезонні фактори, ріст експортного попиту та складну ситуацію в енергосистемі. Delo.ua зібрало прогнози по вартості цього продукту харчування на осінь-зиму та встановило фактори, які впливатимуть на його ціноутворення. 

Фінансово-економічний оглядач Богдан Слуцький спрогнозував, що протягом наступних двох кварталів вартість курячих яєць може зрости на 25-30% через наближення періоду холодів та ріст їх експорту в інші країни – за січень-серпень 2023 року він виріс на 95% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, до 35 тис. тонн. Таким чином, до кінця року середня вартість десятка яєць першої категорії може зрости до 50-52 грн, а найвищої – до 80 грн.

Однак наявні дані Держстату не показують якихось аномальних змін в цьому році в порівнянні з 2022 роком. Згідно з державною статистикою, середні ціни на десяток яєць першої категорії змінювались в майже трикратному діапазоні:

ПеріодЦіна за десяток, грнлютий-202233,4травень-202219,4 (мінімум з початку повномасштабної війни)серпень-202228,5вересень-202235,1жовтень-202257,0листопад-202263,3 (максимум з початку повномасштабної війни)грудень-202262,0лютий-202361,9квітень-202357,8червень-202342,4липень-202339,0серпень-202339,0

Таким чином, навіть якщо прогноз експерта справдиться і до кінця 2023 року ціни на десяток яєць першої категорії зростуть до 50-52 грн,вони все одно не досягнуть минулорічних показників, опублікованих Держстатом. 

Ритейл очікує сезонного подорожчання яєць

Продовольчий ритейлер “ЕКО маркет” в коментарі для видання наводить власну статистику – станом на вересень 2023 року ціни на нефасовані яйця в мережі складали 3,49-4,09 грн/шт., і 50,99-76,50 грн за десяток яєць в упаковці. 

Якщо порівнювати нинішню динаміку з цінами вересня 2022 року, коли мінімальна ціна нефасованого яйця була 3,15 грн/шт. і 36,49 грн за десяток в упаковці, то в вересні-2023 зростання склало відповідно 10% та 40%.

Найнижчі ж ціни по мережі на нефасовані яйця були у травні 2023 року – 1,99 грн/шт., а найвищі у жовтні-2022 – 6 грн/шт. Стосовно яєць в упаковці, то мінімальна ціна зафіксована у вересні 2022 року – 36,49 грн за десяток, а максимальна у березні 2023 року – 109,90 грн

Іншим важливим питанням на ринку курячого яйця є наявність товару на полицях магазинів. Наприклад, на вихідних 16-17 вересня кореспондент видання не зміг придбати яйця в одному з київських магазинів. Втім, вже наступного дня полиці закладу були заповнені товаром.

Наразі “ЕКО маркет” не фіксує перебоїв з поставками курячого яйця або його дефіцитом. Проте варто розуміти, що ситуація не є статичною – порушення логістики, скорочення поголів’я курей і обсягів виробництва або перебої в електропостачанні можуть змусити виробників скоротити виробничі плани для уникнення можливих втрат.

“Стосовно прогнозів на майбутнє, то, зазвичай, на холодну пору року ціни на яйця ростуть. Ми вже зараз спостерігаємо тренд на підвищення їх вартості. Тому можна прогнозувати, що надалі нам також варто очікувати на продовження цієї тенденції”, – додають в департаменті.

Щоб підтримати українського покупця, ритейлер також обіцяє продавати нефасовані яйця за близькою до собівартості ціною, оскільки вони є продуктом підвищеного соціального значення. 

Драйвером здорожчання яєць є дорогі енергоресурси 

Ціноутворення курячого яйця в цьому сезоні визначатиметься в першу чергу ростом цін на енергоресурси, стверджують в асоціації “Союз птахівників України” (СПУ). 

Стрімке підвищення цін на енергоносії на більш ніж 30% протягом липня-серпня 2023 року призвело до росту собівартості виробництва продукції птахівництва. Через це виробники вже зараз будуть вимушені підвищувати оптово-відпускні ціни для покриття власних виробничих витрат.

Через ріст вартості енергоносіїв і невизначеність перспектив стабільного та безперебійного електропостачання цієї осени і зимою, галузь стикнулась з питанням економічної доцільності надалі нарощувати поголів’я птиці та виробництво продукції птахівництва. В країні поглиблюються песимістичні настрої щодо необхідності подальшого відновлення і розвитку підприємств галузі, зазначив в коментарі для видання виконавчий директор СПУ Сергій Карпенко

“Вирощування ремонтного молодняку курей-несучок потребує значних затрат енергоресурсів, і протягом 5 місяців виробники вкладаються в утримання птиці без отримання продукції. Тому виробники завжди оцінюють ризики і доцільність посадки птиці на вирощування, особливо в холодну пору року, маючи ще й ризики позапланових відключень електроенергії”, – зазначає він.

Загалом, після шоку перших місяців полномасштабного вторгнення РФ, знищення частини підприємств і тимчасової окупації частини території країни, ріст поголів’я птиці почався ще восени 2022 року. За цей час відновили роботу фабрики в Вінницькій і Полтавській областях, раніше законсервовані через збитковість. Відновлюється поголів’я на підприємствах Чернігівської, Харківської і Сумської областей, уточнив експерт. 

Через закриття Держстатом даних по виробництву продукції птахівництва і поголів’я домашньої птиці неможливо робити якісь оцінки, доступна лише статистика по окремим компаніям. Холдинг “Авангард”, до війни найбільший український виробник яєць, проігнорував запити видання, також компанія не публікує дані про свою діяльність.     

Інший великий виробник яйця курячого – “Овостар Юніон” (його продукція маркована ТМ “Ясенсвіт”) за 2022 рік скоротив виробництво до 1,55 млрд шт. (-9% до 2021 року). За  першу половину 2023 року обсяг отриманої продукції просів ще на 8% в порівнянні з першим півріччям минулого року – до 732 млн шт.

При цьому у компанії зберігається тенденція до відновлення поголів’я курей, хоча останнім часом вона поступово сповільнюється: 

Дата Поголів’я “Овостар Юніон”, млн голівЗміна в % до попереднього значеннягруднень-20218,4-червнень-20226,26-25%грудень-20227,2+15%червень-20237,3+1,3%.

Є і позитивні фактори, що стримують ріст ціни яйця  

Крім дорогих енергоресурсів ринок курячого яйця зараз стримує ряд інших факторів, наприклад, наявність в Україні зернових культур в достатній кількості і за прийнятними цінами. Саме вони є основою рецептури комбікормів для відгодовування птиці.

“З позитивного потрібно відмітити наявність запасів зернових, що є додатковим фактором стримування росту цін на продукцію тваринництва, зокрема, птахівництва. Підтвердженням цього є те, що з червня по серпень споживчі ціни на м’ясо птиці згідно з Держстатом зросли лише на 3% (з 88,69 грн/кг до 91,43 грн/кг), а на яйця – знизились на 8% (42,4 грн/кг до 39 грн/кг)”, – зазначив Сергій Карпенко.

Експерт пояснив, що на ріст цін на яйця в цьому сезоні стримують наступні фактори:

  • Із позитивного – збільшення виробництва яєць. Починаючи з липня-2023 місячне виробництво в промисловому секторі вже вище ніж торік і буде лише збільшуватись до кінця року;
  • Із ситуативного позитиву – тривала тепла погода підтримує виробництво яєць в господарствах населення, що також впливає на попит і ціну промислового яйця.

Автор: Олексій Козаченко

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/yajczya-v-ukrayini-dorozhchayut-chy-bude-yih-vdostal-v-magazynah-i-za-yakoyu-czinoyu
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати