Як в Україні контролюється обіг харчових продуктів для спеціальних медичних цілей
В українському законодавстві про безпечність харчових продуктів окремо приділено увагу харчовим продуктам для спеціальних медичних цілей. Такі продукти призначені для часткової або повної заміни звичайного раціону пацієнтів з обмеженою, ослабленою або порушеною здатністю приймати, перетравлювати, засвоювати звичайні харчові продукти або певні поживні речовини, що містяться в них, або їх метаболіти.
Про це повідомляє пресслужба Держпродспоживслужби.
Зазначається, що відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності і якості харчових продуктів» харчовий продукт для спеціальних медичних цілей – це харчовий продукт, спеціально розроблений і вироблений для годування пацієнтів (включаючи тих, які є дітьми грудного та раннього віку), що повинен споживатися за призначенням лікаря в закладі охорони здоров’я та/або поза його межами.
У Держпродспоживслужбі нагадують, що повідомлення про намір введення в обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги всі виробники та імпортери зазначених продуктів повинні надсилати компетентному органу, функції якого покладені на Держпродспоживслужбу, в порядку, затвердженому наказом Мінагрополітики від 25.04.2022 № 244.
Разом із зазначеним повідомленням, яке потрібно надіслати в Держпродспоживслужбу в електронному або письмовому вигляді не менше ніж за десять робочих днів до введення харчового продукту в обіг, оператор ринку надає:
1) зразок етикетки (стікера) харчового продукту;
2) обов’язкову інформацію, зазначену у маркуванні, у текстовому форматі;
3) іншу інформацію/документи, які оператор ринку вважає доцільними.
Підтвердження отримання повідомлення від оператора ринку або його повернення у разі надання недостовірної/неповної інформації із зазначенням причини Держпродспоживслужба здійснює протягом п’яти робочих днів.
На основі отриманих даних і після підтвердження їх достовірності, інформація про оператора ринку протягом десяти робочих днів вноситься до Переліку повідомлень про намір введення в обіг дитячого харчування, харчових продуктів для спеціальних медичних цілей та харчових продуктів для контролю ваги, який оприлюднений на офіційному вебпорталі Держпродспоживслужби.