Як вихід рф із “зернової угоди” вплине на ціни: прогноз МВФ
Через те, що росія минулого тижня вирішила вийти з «зернової угоди», ціни на зерно у світі, ймовірно, зростуть на 10-15%. Таку оцінку дав головний економіст Міжнародного валютного фонду П’єр-Олів’є Гурінша, передає Sky News.
За його словами, зернова угода відіграла дуже важливу роль у забезпеченні достатніх постачань зерна з України, що послабило ціновий тиск на продовольство.
«Ми все ще оцінюємо, куди ми приземлимося, але можна припустити, що десь у межах 10-15% зростання цін на зерно – це розумна оцінка», – заявив Гурінша.
Чому зупинилася робота “зернової угоди”
17 липня 2023 року Росія заявила про вихід із “зернової угоди”, поставивши світову продовольчу безпеку під загрозу. Офіс ООН у Стамбулі отримав письмове повідомлення від Росії про це.
Незважаючи на те, що президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вважав, що “зернова угода” продовжить функціонувати, вночі 19 липня РФ атакувала зернові термінали та портову інфраструктуру в портах “Одеса” та “Чорноморськ”.
Москва стверджує, що нібито повернеться до “зернової угоди”, але за умови, що її домовленості щодо РФ буде виконано. Проте в ООН пропонували виконати деякі її вимоги, але країна-агресорка відмовилась.
Україна працює на продовженням роботи “зернового коридору”
Москва почала погрожувати власникам суден, які вивозили зерно з українських портів. В США підтвердили, що Росія може атакувати цивільні судна в Чорному морі, залучені до перевезення продовольства, і звинуватити в цьому Україну.
Водночас відомо, що компанії-власниці кораблів готові й надалі використовувати Чорноморський коридор для постачання зерна, якщо на це будуть згодні Україна й Туреччина.
Крім того, Україна має альтернативний план продовження експорту агропродукції. Йдеться про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.