Вихід рф із “зернової угоди”: ЄС спробує збільшити сухопутний експорт українського зерна
ЄС прагне транспортувати більше українського зерна автомобільним і залізничним транспортом, щоб компенсувати вихід росії з “зернової угоди”.
Про це заявили лідери та офіційні особи блоку, пише Reuters.
“У вівторок росія завдала удару по українських зернових портах, на наступний день після того, як Москва вийшла з угоди, яка дозволяла безпечно експортувати українське зерно”, – пише агентство.
“Це означає, що сотні тисяч людей по всьому світу будуть позбавлені основних продуктів харчування”, – заявив у вівторок журналістам провідний дипломат ЄС Жозеп Боррель в кулуарах саміту блоку з країнами Латинської Америки та Карибського басейну.
“Вони використовують голод як зброю. Це одна з найгірших речей, які путін міг зробити”, – додав Боррель.
Високопоставлений посадовець ЄС окремо заявив, що блок підтримує Туреччину і ООН у зусиллях, спрямованих на те, щоб повернути росію до виконання угоди.
Прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар заявив, що блок також відповість розширенням наземних маршрутів експорту українського зерна через “смуги солідарності” або автомобільні та залізничні сполучення через сусідів України з ЄС, а також через Молдову.
“Є й інші шляхи вивезення зерна з України, наприклад, через Румунію та Польщу. Якщо росіяни продовжуватимуть політику перешкоджання експорту зерна та добрив з України, нам доведеться шукати інші шляхи для вивезення зерна”, – сказав він.
Зауважимо, у кремлі відмовилися від продовження “зернової угоди”, дія якої завершилася 17 липня.
Що відомо про “зернову угоду”
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо між росією та ООН й Україною та ООН за посередництва Туреччини в липні 2022 року у Стамбулі. Потім її кілька разів продовжували. Наразі термін її дії закінчується 17 липня.
Робота зернового коридору останніми місяцями практично заблокована російською стороною. Ще перед крайнім продовженням угоди, яке було здійснено в травні, рф погрожувала виходом із домовленостей і вимагала виконання низки своїх умов. Ішлося, зокрема, про розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов’язаних із продовольством та добривами, а також поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування. Крім того, рф хотіла відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті-Одеса” та перепідключення “Россільгоспбанку” до системи SWIFT.
Однак нещодавно в росії вкотре заявили про плани зупинити роботу коридору після завершення цього терміну.
Своєю чергою заступник міністра аграрної політики і продовольства України Тарас Висоцький розповідав про наявність альтернативного плану продовження експорту агропродукції, якщо росія вийде з домовленостей. Ішлося про те, щоб розширити пропускну спроможність Дунайського регіону і збільшити можливості з перевалки там. Крім того, триває введення в експлуатацію додаткових пунктів переходу й сухих портів на західному кордоні з Польщею і Румунією.