Залило і висушило. Як цибуля стала найдефіцитнішим овочем у світі, і сільки вона коштуватиме в Україні

Залило і висушило. Як цибуля стала найдефіцитнішим овочем у світі, і сільки вона коштуватиме в Україні
Фото: з відкритих джерел

І в Україні, і в Європі, і в Азії набирає обертів “овочева лихоманка”. Найбільш проблемною стає ситуація з цибулею, цінники на яку зараз просто зашкалюють.

Наприклад, в Україні оптова вартість цибулі досягла 40 гривень за кілограм – це втричі дорожче, ніж минулого сезону. Причому, як каже керівник проекту “АПК-інформ: овочі та фрукти” Олександр Хорев, найближчим часом цінники піднімуться ще на 20% – до 50 гривень за кілограм. У роздробі цибулю вже продають по 60-80 гривень, а в деяких супермаркетах і по 100 гривень. З урахуванням подальшого подорожчання максимальні цінники у магазинах можуть становити 100-120 гривень.

“Дехто може продавати і по 200”, — прогнозує Хорев.

Тобто включається ще й спекулятивний фактор.

При цьому, як зазначає експерт, собівартість цибулі навіть з урахуванням генераторного фактора становить максимум 10 гривень за кілограм, а якщо не брати до уваги витрати на вирішення проблем із енергопостачанням, то й зовсім 4-5 гривень.

Але проблеми із цибулею зараз є не лише в Україні. У Європі, де через посуху врожай цибулі скоротився на 10%, цінники теж активно зростають, хоча вони нижчі, ніж в Україні. Скажімо, у Польщі цибуля дешевша, ніж у нас, на 7-10%, що активізувало її імпорт. Тим часом дефіцит продукції на європейському ринку продовжує наростати.

Деякі азіатські країни, зокрема Казахстан і Узбекистан, звідки цибуля традиційно йшла і до Європи, і до України, на тлі ажіотажу призупинили експорт, що тільки підлило олії у вогонь.

Але справжня цибульна паніка сталася на Філіппінах. Там цибуля зараз офіційно найдорожча у світі: цінник злетів за останні кілька місяців ушестеро, до 13 доларів за кілограм. Це втричі дорожче за курятину і більше, ніж заробляє за день середньостатистичний громадянин цієї країни. Причини ажіотажу ті ж, що й в інших регіонах: різке зниження врожаю та “змова” спекулянтів. На Філіппінах у ходу версія, що врожай цибулі приховали, щоб максимально на ньому заробити. Тим часом місцеві ресторани вже оголосили, що блюда з цибулею обмежені. Набирає обертів “цибульний туризм”: філіппінська діаспора везе цінний продукт сумками літаками з Еміратів, хоча там він теж не дешевий.

Втім, цибуля – це лише вершина айсберга. Спостерігаються проблеми з іншими овочами. Наприклад, в Україні закінчується морква, і навесні оптові ціни на неї можуть злетіти до 40 гривень за кілограм (зараз вона коштує 20-23 гривні).

У Великій Британії в багатьох супермаркетах овочеві полиці взагалі спорожніли, рітейл вводить обмеження на продаж овочів в одні руки, а ціни зростають.

“Овочева криза” посилилася проблемами з турецьким імпортом: через нещодавній землетрус постачання з цієї країни дали збій.

Багато фермерів, побачивши, як їхні колеги багатіють на овочах, планують у новому сезоні суттєво розширити площі під вітамінною продукцією. І якщо все піде за планом, овочів буде багато, і вони подешевшають. Але може втрутитись погодний фактор.

Розбиралися, чому овочі стали “золотими” і на що чекати з цінами.

Можуть продавати і по 200

Лідером подорожчання сеоед овочів в Україні стала цибуля. Через проблеми з урожаєм у південних регіонах країни цибулі в нинішньому сезоні зібрали значно менше, ніж звичайно.

“35% постачання цибулі традиційно забезпечувала Херсонська область, яка через окупацію фактично випала з овочевого балансу країни”, – зазначає Хорев.

В Україну ринула імпортна цибуля. Наприклад, постачання з Польщі з квітня по листопад 2022 року збільшилося порівняно з аналогічним періодом 2021 року в 24 рази – до 189 тисяч тонн.

“Польща ще з весни врахувала підвищені потреби України в овочах, багато місцевих фермерів розширювали під нас площі. Але реальні апетити нашої країни перевершили всі очікування”, – каже Хорев.

В Україну цибулю поставляють також із Нідерландів. У свій час його везли із Середньої Азії, хоча логістика звідти значно подорожчала через необхідність робити гак через країни Балтії та Польщу. Втім, віднедавна цей канал прикрився: багато азіатських країн обмежили експорт цибулі через загрозу її дефіциту на місцевих ринках. Але повернемося до цього згодом.

“Якщо в минулі роки ми починали імпортувати цибулю з квітня, то цього сезону поставки пішли буквально з вересня. Але біда в тому, що й везти особливо ні звідки: в Європі цибуля дуже дорога і її теж не вистачає. Середня Азія через брак продукції закривається, та й логістика звідти стала надто затратною”, – пояснив голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

На тлі ажіотажу цибулі пішли в зростання ціни. Наприклад, якщо 27 січня цибуля на оптових українських майданчиках коштувала 27-35 гривень за кілограм, то вже 3 лютого нижня планка піднялася до 30 гривень. На 24 лютого оптові цінники на цибулю піднялися до 40 гривень за кілограм. Причому, як каже Хорев, “в запасі” ще, як мінімум, 20% цінового зростання, тобто буде 50 гривень за кіло.

У роздріб цінники на цибулю, які ще на початку лютого були близько 50 гривень за кілограм, зараз підскочили до 60-80 гривень. А деякі супермаркети торгують цінним продуктом та по 100 гривень. Такі високі ціни — рекорд за всю історію незалежності країни та вчетверо вищий, ніж роком раніше. І зважаючи на все, вони підскочать ще, оскільки до ланцюжка торгівлі цибулею активно включаються спекулянти.

“Деякі магазини можуть продавати і по 200”, – каже Хорев.

“Ажіотаж трохи піде на спад лише у квітні, коли розпочнеться новий сезон у країнах Середньої Азії і звідти продукція піде до Європи, а потім до нас”, – додав експерт.

За його словами, у новому сезоні багато вітчизняних фермерів розширять площі під цибулею. Але головне питання – що буде із посівною на Херсонщині.

“Швидше за все, незважаючи на деокупацію частини Херсонської області, дефіцит овочів, у тому числі цибулі, все одно буде. Адже основна частина врожаю вирощувалася на лівобережній частині регіону, яка все ще не підконтрольна Україні. Крім того, багато площ перебувають у прифронтовій зоні, і посівна кампанія там буде складною. Тож і в новому сезоні Україна буде залежною від імпорту цибулі, а отже, ціни на неї низькими не будуть”, – підсумував Хорев.

Посуха та український апетит

Цибульний ажіотаж зараз спостерігається й у Європі.

“У Європі минулого року всі плани фермерів перекреслила посуха. Через неї цибулі зібрали на 10% менше, ніж планувалося. Для овочевого балансу ЄС такий недобір дуже суттєвий. Там практично немає сірого ринку, коли приватники вирощують цибулю у себе на городах і потім продають неврахований урожай через ринки та вздовж трас, як це відбувається у нас. Тому у багатьох європейських країнах відчувається нестача цибулі, хоча до нового врожаю ще далеко”, – зазначив Хорев.

Посилює ситуацію активний імпорт в Україну, зокрема з Польщі. Раніше з цієї країни цибулю активно імпортували Нідерланди та Велика Британія. Тепер їм доводиться ділитися з нами.

“Саме стрибок експорту в Україну призвів до зростання продажів польської цибулі на 60% з липня по жовтень 2022 року”, – заявив експерт РКО ВР Маріуш Дивульський.

У результаті до кінця минулого року оптові ціни на польську цибулю перевищили 19 злотих за кілограм, що друге дорожче, ніж у грудні 2021 року.

Через посуху проблеми з цибулею накрили також Іспанію та Францію. Тому з жовтня Європа почала нарощувати імпорт із Середньої Азії. Але через запровадження багатьма країнами обмежень він практично зупинився.

“Торгують лише ті компанії, які мають свої сховища в Узбекистані чи Казахстані, відкрили там представництва та заздалегідь заклали врожай на склади. Тепер вони поступово вивозять ці обсяги, але їх небагато”, – пояснив Хорев.

Заборонена цибуля

Багато країн Середньої Азії з нового року обмежили експорт цибулі. Це частково пов’язано з проблемами з урожаєм, але більшою мірою – з підвищеним попитом на продукцію з боку європейських оптовиків.

Наприклад, із січня 2023 року призупинив відвантаження цибулі Узбекистан. За даними Мінсільгоспу цієї країни, частина запасів цибулі втрачена через несподівані морози (урожай зберігався на відкритих ринках). Усього узбецькі фермери виростили 1,9 млн тонн цибулі, з яких 1,2 млн необхідно для забезпечення внутрішнього споживання, 93,2 тисяч тонн закладено в резерви, 210 тисяч пішло на переробку, а 228 тисяч тонн склали “природні втрати” (тобто продукція зіпсувалася). На експорт залишилося лише близько 200 тисяч тонн, і вони вже обрані.

“На деяких ринках виникає ажіотаж, який впливає на ціну у бік підвищення”, – констатували місцеві чиновники.

Роздрібна вартість цибулі в Узбекистані зараз становить 6000-8000 сум (19,2-25,6 грн), на опті віддають по 5500 сум (17,6 грн) за кілограм. Тобто навіть з урахуванням дорогої логістики узбецька цибуля цікава посередникам.

Тимчасову заборону на імпорт цибулі ввів також Казахстан – поки що на три місяці, але її можуть продовжити. Рішення прийняте, щоб “запобігти масовому вивезенню цибулі з країни та стабілізувати ціни”, пояснили у Мінсільгоспі цієї країни.

“Ажіотажний попит третіх країн на казахстанську цибулю пов’язаний із природними катаклізмами в Пакистані – одному з найбільших виробників цибулі в Азії та світі. Повені в цій країні спровокували загальносвітове зростання цін на цибулю, в тому числі і на ринку нашої республіки. Додатковий тиск на вартість чинять сильні морози у південних регіонах Казахстану та Узбекистані, де великий обсяг продукції було зіпсовано. Основні виробники цибулі тепер активно імпортують казахстанський продукт”, – пояснили у профільному міністерстві країни.

Хоча в Казахстані зібрали 1,1 млн цибулі, що в 3,5 рази більше за річний внутрішній вжиток, зараз залишки становлять лише трохи більше 150 тисяч тонн, тобто цибулі може не вистачити до нового врожаю.

У Таджикистані експорт цибулі також зупинили. Вартість цибулі там порівняно з минулим роком зросла втричі – до 7,5 сомоні за кілограм (25,3 гривні). Одна з причин – зниження врожаю на 6,6% порівняно з попереднім сезоном (до 670 тисяч тонн). Місцевих фермерів підвела погода: із травня поля заливали дощі, багато продукції зіпсувалося. При цьому зріс попит на цибулю з боку експортерів.

На початку лютого призупинив експорт цибулі також Киргизстан – теж поки що на три місяці. Хоча ця країна ніколи не була великим продавцем: відвантажувала по 10-20 тисяч тонн на рік, тоді як, наприклад, Казахстан – по 100 тисяч, Узбекистан – понад 200 тисяч, Таджикистан – 80-95 тисяч.

Луковий туризм, контрабанда та 180% експортного мита

Лукова криза в Азії спровокувало зниження врожаю у Пакистані. Минулого року практично у всіх регіонах країни були великі повені. Сезон дощів розпочався раніше, ніж звичайно, випали просто екстремальна кількість опадів, рекордна за останні роки. Наприклад, у провінціях на півночі та півдні опадів було на 400% більше, ніж у середньому у році за останні 30 років. Це стало справжньою катастрофою для місцевих фермерів, які втратили частину врожаю (не лише цибулі, а й інших культур). Вже з літа Пакистан почав імпортувати цибулю, зокрема з Узбекистану та Казахстану. Наприклад, у серпні вивіз 2,3 тисячі тонн, а у жовтні вже майже 10 тисяч тонн.

Природні катаклізми на внутрішньому ринку та в країнах – традиційних постачальниках цибулі спровокували ажіотаж навколо цього продукту на Філіппінах.

Через шторми та повені місцеві фермери втратили частину врожаю, постачання з інших країн, того ж Пакистану, теж опинилися під питанням. У результаті цибуля на Філіппінах за 4 місяці подорожчала у 6 разів – майже до 13 доларів. Для країни це рекордний цінник — утричі дорожче, ніж вартує, наприклад, курятина.

Та й для світу загалом філіппінська ціна на цибулю виявилася найвищою.

“На Філіппінах рекордно подорожчала цибуля. Не просто подорожчала, а зараз є найдорожчою у світі. Кілограм у роздробі коштує майже 13 доларів, або близько 500 гривень. Це втричі дорожче, ніж курятина, на 50% дорожче за свинину і перевищує рівень мінімальної” Заробітна плата на Філіппінах за повний робочий день Криза була посилена швидкістю наростання і стабільно високим попитом, тому що цибулю дуже активно використовують у місцевій кухні – це чи не базовий інгредієнт для соусів У ресторанах висять оголошення про те, що страви з використанням цибулі обмежені.Вдарила інфляція – найвища за 14 років, у грудні зростання споживчих цін становило 8,1%…. Також є версія, що криза рукотворна – “злочинний синдикат приховав запаси цибулі”. Зараз ведеться слідство. Ємність ринку оцінюється в 17-22 тисячі тонн в місяць. Ошалений філіппінський уряд запровадив цінові обмеження на рівні 4,2 доларів, але на нього все кладуть і продають за ринковою. Як завжди в таких випадках розцвіла контрабанда. Цибулю ховають у випічці, борошні, нещодавно гальмували партію білої цибулі на 309 тисяч доларів у пакетах, які нібито містять одяг. 40 кг цибулі вилучили у членів екіпажу Філіппінських авіаліній, які намагалися ввезти його до багажних сумок. В Еміратах, де дуже велика філіппінська діаспора, цибуля коштує 2 дирхам проти 40 в еквіваленті на батьківщині. Тому овоч тепер – найкращий сувенір для родичів. Луковий туризм став таким масовим, що посольство ОАЕ від імені аграрного аташе випустило роз’яснення, що на ввезення цибулі навіть для особистих цілей потрібно отримати карантинний сертифікат”, – написала на своїй сторінці у Фейсбуці експерт аграрних ринків Ганна Ковальчук.

На тлі ажіотажу Іран уже вдруге за місяць підвищив експортне мито на цибулю: спочатку з 50% до 100% вартості партії товару, а потім – до 180%. З грудня до січня ціни на цибулю всередині країни зросли майже на 44%. Однією з причин є активний експорт, який з березня по жовтень 2022 року становив 246 тисяч тонн на суму 34 млн доларів (для порівняння: за весь 2021 рік вивезли 162 тисячі тонн). При цьому новий урожай цибулі в Ірані (з березня 2022 року до березня 2023 року), як очікується, скоротиться на 11,67% через посуху. А місцева влада фіксує випадки контрабанди цибулі, що почастішали, в сусідні країни.

Тобто, очевидно, ” світову дестабілізацію ” з цибулею провокують головним чином кліматичні катаклізми – посухи і повені. Цибуля – культура досить примхлива, і будь-які відхилення погоди відразу б’ють по врожаю. За прогнозами експертів, у новому сезоні фермери багатьох країн розширюватимуть площі під “золотою” культурою, але чи отримають вони багатий урожай – питання поки що відкрите. Все залежить від погоди, а кліматичні зміни роблять її менш прогнозованою.

Не тільки цибуля

До речі, є проблеми з іншими овочами. Щоправда, не такі глобальні.

Скажімо, у Великій Британії в супермаркетах спорожніли овочі, багато магазинів ввели обмеження на продаж овочів в одні руки. Причина в обмеженні постачання з Іспанії та Марокко, де через погодні катаклізми зібрали менший урожай овочів. А в самій Великій Британії фермери зірвали сезон через високі ціни на енергоносії – багато хто просто не захотів сіяти овочі, зокрема, тепличні.

“Позначилися й проблеми з постачаннями з Туреччини, де після нещодавніх землетрусів частина господарств постраждала і загалом порушилася логістика”, – пояснив Хорев.

Щодо України, то, за його словами, “проблемною” у нас може стати, окрім цибулі, ще й морква. Цінники на неї нещодавно впали – фермери намагалися максимально розпродати врожай, щоб не витрачатися на генераторах не зберігання. Ще тоді експерти прогнозували, що після розпродажу ціни підуть вгору, оскільки ті, хто все ж таки притримав продукцію, враховуватимуть у ціннику “генераторний фактор”. Власне, зараз це відбувається.

“Зараз на опті ціна 20-23 гривні за кілограм, але може дійти і до 30 гривень. У Європі через посуху врожай моркви також знизився, у нас “випала” Херсонщина. Тому пропозиція невелика”, – зазначив експерт.

Також до весни може подорожчати капуста, хоч зараз її продають по 5-9 гривень за кілограм в опті.

При цьому з буряком та картоплею для пересічних українців проблем не буде. Але вони виникнуть для фермерів, які зробили ставку на ці культури.

“Оптова ціна картоплі – 5-6 гривень за кілограм, вона нікому не потрібна. Буряк теж продають по 6 гривень”, – каже Хорев.

Різко рвонули ціни на овочі. Перші українські огірки нового сезону продають по 180 гривень, тоді як, наприклад, турецькі – по 100-120 гривень.

“Багато тепличних господарств взагалі не закладали врожаю, наприклад, Калинівський комбінат коштує. Ті, хто виростив, порахували всі витрати. Адже і газ, і пелети, і електроенергія, і логістика – все подорожчало. Чи будуть українці купувати огірки за такою ціною – питання відкритий. Не виключено, що цінники доведеться знижувати”, – каже голова Асоціації “Теплиці України” Олексій Чайка.

Джерело: ctrana.news

Читай нас у та
Адреса: https://agroreview.com/content/zalylo-i-vysushylo-yak-czybulya-stala-najdeficzytnishym-ovochem-u-sviti-i-silky-vona-koshtuvatyme-v-ukrayini
Like
Цікаво
Подобається
Сумно
Нічого сказати

  21 Липня

  Казахстан стає головним постачальником твердої пшениці в ЄС

  Мінагрополітики та учасники зернового ринку підписали Меморандум про взаєморозуміння

  Холдинг Фірташа збудував на Рівнеазоті власну генерацію: покриває 40% потреб

  Лохина вже дешевша за малину – чому преміальна ягода б’є цінові антирекорди в Україні?

  20 Липня

  В Україні вже намолочено понад 15 мільйонів тонн зернових та олійних

  Зерновий посівний комплекс Spirit: високопродуктивне дозування насіння

  Ціни на овочі впали: скільки коштують картопля, цибуля, морква та капуста

  19 Липня

  Реформа меліорації – важливий напрямок для успішного розвитку агросектору

  У Великій Британії зʼявиться корм для тварин з мʼясом, вирощеним у лабораторії

  Світові ціни на зернові культури знизились до найнижчого рівня з 2020 року

  БІЛЬШЕ НОВИН