Застосування бору– запорука успішної перезимівлі ріпака озимого
Аграрії майже не акцентують увагу на підтриманні бездефіцитного балансу бору в ґрунті. Між тим, починаючи із 4-х листків восени, ріпак озимий активно споживає сполуки бору, які відіграють ключову роль в його успішній перезимівлі.
«Разом з іншими елементами бор є незамінним мікроелементом у мінеральному живленні ріпака озимого, – зазначає керівник відділу розвитку продуктів та сервісів мікродобрив компанії Ukravit Сергій Адаменко. – Загалом ріпак потребує від 450 до 800 гВ/га бору, 25% з яких, 150 гВ/га, він споживає восени. Критичними фазами для культури є 4-6 листків та до 10 листків (ВВСН 14-16). Бор відіграє важливу роль у синтезі цукрів, впливає на синтез білків, жирів, бере участь в утворенні твірних тканин. Провідне значення має бор й у синтезі фітоалексинів – захисних речовин проти збудників хвороб і шкідників. За нестачі бору ріпак озимий стає більш уразливим до сірої гнилі, фомозу, склеротиніозу, несправжньої борошнистої роси, капустяної кили. А нестача бору восени призводить до появи гнилі серцевини кореневої шийки».
Як свідчать дослідження R&D центру Ukravit Institute, понад 40% ґрунтів України мають низький та середній вміст рухомих сполук бору (B), на рівні 0,3-0,5 мгВ/кг ґрунту. Це обумовлено насиченням понад 30% сівозміни борофільними культурами – соняшником, ріпаком, соєю, кукурудзою, буряками цукровими, які постійно виносять бор товарною продукцією за межі господарства, а також низьким і дуже низьким вмістом гумусу та рухомих сполук бору у дерново-підзолистих ґрунтах. У ґрунті сполуки бору транспортуються до кореневої системи висхідним капілярним потоком води завдяки транспірації, через що дефіцит цього елемента може виникати внаслідок випаровування води в умовах високої вологості повітря, низьких температур повітря тощо. Нестача бору також може проявитися, якщо у пересушеному ґрунті утворились важкорозчинні борати.
Для підживлення ріпака озимого в осінній період, а також у критичні фенофази Сергій Адаменко рекомендує застосовувати бор-етанолове добриво Авангард Бор в нормі 1,0 л/га. Воно містить легкодоступні сполуки бору, які швидко усувають нестачу цього елемента через вегетативні органи. Таке підживлення стимулює ріст і розвиток кореневої системи, вегетативних органів, сприяє відтоку продуктів фотосинтезу (цукрів) з вегетативних органів до кореневої системи, усуває дуплистість, підсилює стійкість рослин до стресів, хвороб і шкідників. Тож позакореневе підживлення ріпака озимого добривом Авангард Бор – це крок до підвищення зимостійкості та швидкого відновлення весняної вегетації.