Через борги у фермера арештували зерно

Протягом тривалого часу боржник не виконував рішення суду та злісно ухилявся від виконання вимог державного виконавця.

Виконавча служба встановила, що на складі ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» знаходиться  понад 28 тис. кг зерна соняшника, що належать боржнику.

«Станом на листопад поточного року, виконавцями Головного територіального управління юстиції у Черкаській області описано та арештовано вказане зерно. Найближчим часом майно буде передано на електронні торги», – повідомив очільник Черкаської юстиції Олександр Свіренюк.

Джерело: agravery.com

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Агровиробники просять ввести квоти на турецькі огірки та томати

З року в рік в загальному обсязі імпорту зростає частка Туреччини. Так, за перше півріччя 2018 року, імпорт томата й огірка з території цієї країни склав 49,20 тис. тонн. Про це повідомила комерційний директор Торгового дому «Калинівка-Преміум» Людмила Налбат, пише ukrainefood.org.

При цьому, за словами фахівця, наприклад, основний імпорт огірка здійснюється з грудня по березень, а томата – з грудня по липень. Імпортна продукція завозиться в ті сезони, коли українська продукція або відсутня, або дорога. Перевищення імпорту над експортом, незначні обсяги експорту, низька купівельна спроможність нашого населення, призводять до істотного зниження ціни на продукцію в весняно-літній період.

За інформацією Людмили Налбат, за даними 2018 року, в Україні, що має площу  майже 603,7 тис. кв. км, площа скляних теплиць займає всього 280 га. Наприклад, на площі Королівства Нідерландів, яка становить лише 42 508 кв. км., площа скляних теплиць – 6 000 га.

При цьому 95% площ скляних теплиць займають 28 українських господарств, що мають в своєму активі більше 2 га теплиць. З них тільки 7 – мають площу від 10 га. Решта – дрібні господарства площею менше 2 га. Також, в Україні є близько 8000 га плівкових теплиць фермерського і присадибного типу.

Читайте також: Обсяги виробництва тепличних овочів стрімко знижуються

У своєму виступі Людмила Налбат зазначила, що на сьогодні основними культурами які вирощуються в теплицях є:

    огірок (36% в промислових теплицях, 48% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу);
    томат (61% в промислових теплицях, 42% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу);
    перець (3% в промислових теплицях, 4% в плівкових теплицях фермерського і присадибного типу).

Крім того, за словами фахівця, розвиток тепличних господарств в Україні практично зупинився, а у переважної більшості промислових тепличних комбінатів є застарілі теплиці і технології, що заважає конкурувати із зарубіжними виробниками овочів. Так, наприклад, вартість 1 га теплиць із застосуванням новітніх технологій (при традиційній технології вирощування) перевищує 1,5 млн. євро, а при застосуванні LED-технологій (вирощування світлокультури) – до 3,0 млн. євро. І це без урахування будівництва (модернізації) інженерних мереж.

«Таким чином, при відсутності лобіювання та допомоги з боку держави промисловий тепличний бізнес чекає занепад і банкрутство», – зазначила Налбат.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Аграрії проти продовження мораторію на продаж землі

В перші дні грудня низка політиків зареєстрували законопроекти, які продовжують мораторій на купівлю-продаж сільськогосподарських земель. Також були розпочаті публічні акції за участі частини представників агробізнесу.

Про це повідомляє прес-служба УКАБ.

Аргументація авторів конкретних законопроектів, які було зареєстровано у Верховній Раді за останні дні (мова - про проекти законів 9355, 9355-5), - невідома. Втім, традиційні аргументи прихильників продовження мораторію полягають в тому, що Верховній Раді потрібно більше часу на розгляд та ухвалення проекту закону Про обіг земель сільскогосподарського призначення, який, згідно чинного законодавства, є передумовою запровадження ринку землі в Україні.

З огляду на це, звертаємо увагу шановних народних депутатів на наступне.

1.Згідно Перехідних положень Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження земель сільськогосподарського призначення, мораторій діятиме до моменту, поки не буде ухвалено Закон про обіг землі сільскогосподарського призначення. Таким чином, до ухвалення законопроекту про обіг земель, мораторій діятиме автоматично, незалежно від того, чи буде його продовжено законодавчо, чи ні.

2.Таким чином, формальне продовження мораторію НЕ Є необхідним і жодним чином не допомагає у захисті українських громадян від створення “дикого ринку” землі, яким лякають громадян популісти.  Натомість, таке, чергове продовження мораторію буде приводом для Парламенту вкотре відкласти роботу над проектом закону про обіг земель. Таким саме приводом, яким продовження мораторію було попередні 17 років і 8 голосувань за його продовження.

Таким чином, ми, як представники різних сфер аграрного бізнесу, які створюють реальні робочі місця у сільській місцевості, та створюють реальну додану вартість для економіки України, закликаємо депутатів Верховної Ради не шукати чергових причин для відкладання розгляду та ухвалення вкрай важливого проекту закону про обіг земель, та замість ухвалення мораторію, взятись за розгляд цього, вкрай важливого питання.

Читайте також: Продовження земельного мораторію спровокує "бюджетний Чорнобиль"

Ухвалення проекту закону про обіг земель - і, таким чином, запровадження в Україні цивілізованого ринку землі - є тим більш важливим, що воно дасть потужний імпульс для розвитку як українського села, так і аграрної галузі, і економіки в цілому. Зокрема, з урахуванням наступного:

●  після запровадження ринку землі, фермери та дрібний бізнес зможуть використовувати землю у якості актива - тобто застави для отримання банківського фінансування на розвиток бізнесу та капітальних проектів. Наразі, можливість отримання фінансування від банків для аграрного бізнесу є вкрай обмеженою, а державна система дотацій спрямована на підтримання експортних ринків, а не соціально-оріентованих фермерів.

●  агрокомпанії, які планують працювати в Україні тривалий час, отримають можливість концентрувати сировинну базу поруч із власним виробництвом, що допоможе їм ефективно управляти собівартістю вирощенної та виробленої продукції.

● аграрний бізнес в Україні зможе сфокусуватись на довгоокупних напрямках сг виробництва (у тому числі, через інвестиції в зрошення), в той час як зараз він є сконцентрованим здебільшого на вирощуванні однолітніх культур, які швидко виснажують українські землі. Право на володіння землею зробить довгострокові вкладення захищеними.

Зараз через мораторій ціна оренди паїв значно занижена: їх власники вже зараз недоотримують в середньому 13-18 тис грн на рік. Разом на всіх землевласників - це майже 90 млрд грн на рік (військовий бюджет України - 86,15 млрд грн). Мораторій стримує розвиток виробництва з вищою доданою вартістю. Інвестуючи в однолітні культури замість багаторічних, фермер щороку втрачає до $1000 прибутку  з кожного га. Ці втрати у секторі сягають 72%, але розподіляються нерівномірно – найбільше тут втрачають саме малі та середні фермери. Спотворюється структура агровиробництва через ризики інвестувати в довгоокупні галузі: частка рослинництва вже складає складає 70% об’єму с/г виробництва; серед фермерських господарств понад 90% задіяні у галузі рослинництва. Щороку бюджет втрачає близько 1 млрд грн внаслідок заниженої орендної плати с/г земель державної власності.

Тож закликаємо Голову Верховної Ради А.Парубія не виносити на голосування законопроекти на продовження мораторію як такі, що заважають ефективному розвитку фермерства, аграрного бізнесу та сільських територій, та не підписувати такий закон у разі його ухвалення; Президента П.Порошенка – ветувати закон про продовження мораторію у разі його ухвалення; Прем’єр-міністра В.Гройсмана – внести цього тижня на розгляд парламенту Закон про обіг земель або заявити про підтримку одного із уже внесених; народних депутатів – пам’ятати про наслідки для країни.

Україна - аграрна держава. Але ми маємо бути аграрною державою, яка живе за чіткими та зрозумілими правилами та виробляє якісну продукцію з високою доданою вартістю. З мораторієм це неможливо.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Індонезія вимагає "прожарювати" українську пшеницю

Міжнародна торгова зернова коаліція (IGTC) та Асоціація торгівлі зерном (GAFTA) підтримали Українську зернову асоціацію у питанні відміни вимоги Республіки Індонезія щодо термічної обробки української пшениці, повідомляє прес-служба УЗА.

Зокрема, під час засідання Генеральної асамблеї IGTC, що проходила 27-28 листопада 2018 року у м. Пекін. в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації (УЗА) Сергій Іващенко підняв питання абсурдності вимоги Індонезії «прожарювати» українську пшеницю, що експортується до Індонезії, при температурі 70-80 С протягом 10-20 хвилин.

За його словами, фітосанітарний комітет IGTC протягом 2 тижнів ухвалить рішення щодо вимоги Індонезійської сторони по термічній обробці пшениці.

«Важливо й те, що це взяли на контроль в GAFTА, адже саме ця асоціація має великий досвід в питаннях торгових/не торгових бар’єрів», – додав Сергій Іващенко.

Він підкреслив, що завдяки підняттю питання припинення цієї вимоги Індонезії на міжнародному рівні – Україна має позитивні передумови вирішення даної проблеми.

За експертними відповідями у даній ситуації УЗА звернулася до ADMMills,  до Інституту досліджень ім. Макса Руберна (MRI) у Детмольде, в Німеччині, який працює у галузі захисту здоров’я споживачів у секторі живлення, та до  Schuttmuhle Berlin – компанії Goodmills Germany Group, яка щорічно використовує біля 2,7 млн. тонн зерна на європейських млинах. Всі троє зазначили, що грибки Tilletia, котрі стали «причиною» такої вимоги, часто присутні в зерні по всьому світу, яке застосовують для переробки на борошно. При цьому термічна обробка пшениці задля знищення грибків є не вірним шляхом для їх усунення. Адже, в світі нема доводів ефективності такого методу.

Також, Сергій Іващенко розповів про важливі доводи, які аргументують потребу скасування «прожарки»:

– неможливість виконання терміналами цієї вимоги через відсутність обладнання для термічної обробки та незмоги ізоляції великої кількості зернових для їх нагрівання до 70 °С;

– негативний вплив «прожарки» на білок і клейковину пшениці;

– термічна обробка призводить до затемнення зерна.

Він додав, що первинні дослідження термічної обробки пшениці доводять неефективність такого підходу.

В УЗА вважають таку вимогу Індонезії – як нетарифний бар’єр, що призведе до зниження рівня конкуренції на ринку, підвищення ціни та негативно вплине на міжнародну торгівлю між двома країнами.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

У МінАПК назвали отримувачів бюджетних дотацій

Про це у відповідь на запит УНН повідомили у прес-службі Міністерства аграрної політики та продовольства України.

"За програмою "Державна підтримка галузі тваринництва", зокрема за напрямом часткове відшкодування вартості об’єктів, передбачені видатки обсягом 1 200 000,0 тис. гривень, з яких спрямовано 958 690,30 тис. грн", - повідомили у міністерстві.

У міністерстві уточнили, що цьогоріч бюджетні дотації за вказаною програмою отримають 15 підприємств: ТзОВ "Прогрес", ТОВ "Генетік-Інвест", ПОП "Урманське", ПП "Аграрна компанія 2004", ТОВ "МВК "Єкатеринославський", ТОВ "ПК ДНІПРОВСЬКИЙ", СФГ "Мечта", ТОВ "Вінницька птахофабрика", ТОВ "ДФУ Агро", ФГ "Персей Агро", ТОВ "Селекційний центр свинарства", ФГ "Агротрейд-2006", ТОВ "МАРЛЕН-КД", ТОВ "Агро-Рось", ТОВ "КИЩЕНЦІ".

Нагадаємо, що “Вінницька птахофабрика” отримала дотації за розширення своїх потужностей до рівня найбільшого птахокомплексу у світі. Сума інвестицій становила 300 млн дол. або майже 8,5 млрд грн, 30% з яких має компенсувати держава.

Державні дотації також отримало “Урманське” – тваринницький комплекс у невеличкому селі на Тернопільщині, що входить до групи компаній одного їх найбільших агрохолдингів на Західній Україні - "Агропродсервіс" і виробляє молоко.

Реконструкція і будівництво - звична справа для підприємства - одна з останніх реконструкцій була всього три роки тому. Тоді генеральний директор "Агропродсервіс" Іван Чайківський відзначав, що розвиток тваринницької інфраструктури, хоч і потрібний, але вельми затратний, оскільки одне збережене робоче місце обходиться компанії в 1 млн грн.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

В Асоціації птахівників спростували дефіцит курятини в Україні

Втім, цю інформацію заперечує Асоціація птахівників України, повідомляє УНН.

В Асоціації підтвердили, що експорт курятини дійсно збільшується, але не за рахунок внутрішнього споживача, а за рахунок зростання виробництва.

Читайте також: Ціни на курятину зростатимуть і надалі

Водночас, цифри, якими апелюють представники Інституту, в Асоціації вважають спотвореними.

"В Інституті аграрної економіки, мабуть, не складають і не ведуть баланси попиту і пропозиції м'яса в Україні.

За 10 місяців 2018 року загальне споживання м'яса птиці в Україні зросло порівняно з аналогічним періодом минулого року на 2,2% або на 19 тис. тонн.

Експорт збільшився фактично лише на той обсяг, який був додатково вироблений підприємствами в цьому році порівняно з минулим.

Виробництво за 10 міс. 2018 року зросло на 48,4 тис. тонн, а експорт на 44,3 тис. тонн", - розповів УНН директор Асоціації Сергій Карпенко.

Обраховуючи статистичні дані, в Інституті ймовірно забули про важливі показники - рівень скорочення населення та купівельної спроможності українця, додав експерт.

"Тому, вважаємо що твердження про скорочення внутрішньої пропозиції м'яса птиці через експорт не відповідає дійсності.

Внутрішнє виробництво зростає, але низька купівельна спроможність та скорочення населення суттєво обмежує споживання на внутрішньому ринку", - підкреслив Карпенко.

Крім того, cеред усіх видів м'яса, ціни на курятину ростуть найповільніше, зауважив експерт.

Читайте також: Українська курятина готує прорив на світових ринках

"З початку року, споживчі ціни на м'ясо птиці зросли лише на 7%, що найменше серед усіх видів м'яса.

Ріст обумовлений збільшенням собівартості, що підтверджується даними Держстатистики - за 10 місяців сукупний індекс витрат на виробництво тваринницької продукції становив 117,1%", - сказав Карпенко.

Водночас, за його словами, лише експорт дає можливості підприємствам розвиватись, що в сьогоднішній ситуації повинно бути пріоритетом для країни.

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview