174499

Як зміняться ціни на продукти споживчого кошика

Таку думку висловив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін у коментарі кореспонденту УНН.

"Ціни падати не будуть ні на що практично. Буде невеличке зменшення цін на овочі – на картоплю, буряки, може, капуста, бо погода зараз гарна, то з відкритого ґрунту це буде збиратися. Все решта буде дорожчати приблизно на 1-2% в місяць до кінця року – тобто в середньому на 5%", - зазначив економіст.

За його словами, традиційно слід очікувати найближчим часом сезонного подорожчання молока – а значить, і молочних продуктів. Як пояснив Пензін, це пов’язано з тим, що фермери переводять корів з пасовищ у закриті приміщення і годують купленим кормом.

Помірковано будуть рости ціни і на м'ясну продукцію.

Крупи, борошно і, відповідно, хліб будуть так само дорожчати в середньому на 1,5% в місяць. Підвищення цін на цю групу продуктів обумовлено поганою якістю врожаю і підвищенням світових цін на зернові. Стимулювати подорожчання хлібобулочних виробів в Україні, на думку економіста, буде також і подорожчання тарифів на енергоносії.

Ціни на яйця в умовах української монополії будуть коливатися залежно від умов на внутрішніх ринках і від експортних показників. Ситуація на ринку цукру, на думку експерта, стане відомою вже у листопаді, коли з'являться показники урожаю.

При цьому він додав, що стабільне зростання цін буде продовжуватись до передодня новорічних свят, коли ціни будуть стрімко зростати під дією ажіотажного попиту. У цілому ж протягом періоду до кінця року подорожчання буде стримуватись рівнем європейських цін, якого майже досягли показники в Україні.

В Україні одні з найнижчих цін на цибулю в Європі, хоч і сягають рекордних показників

В той же час, на сьогоднішній день на українському ринку спостерігаються одні з найнижчих цін на цю продукцію в Європі, повідомляють аналітики Української плодоовочевої асоціації (УПОА).

Зокрема, згідно з даними німецького агентства AMI, наразі найдорожча цибуля в Нідерландах, де ціна на неї доходить до 0,40 евро/кг. В Іспанії максимальні ціні на сортовану продукцію нерідко сягають 0,38 евро/кг.

Трошки дешевша цибуля у Німеччині: фермері цієї країни пропонують її по 0,34-0,37 евро/кг в залежності від якості та умов угоди.

В Австрії ціни на цибулю варіюються в межах 0,28-0,32 евро/кг.

В той же час, українські фермері вже ведуть реалізацію цибулі високої якості по 7-8 грн/кг, тобто по 0,22-0,25 евро/кг.

Найнижчі ціни поки що спостерігаються у Франції, де виробники готові відвантажувати цибулю з поля по 0,18-0,20 евро/кг.

Як зауважують аналітики, наразі ціни на цибулю в усіх вищезгаданих країнах залишаються відносно стабільними. Проте, вони впевнені, що вже наприкінці осені ця продукція почне дорожчати. Більш того, ціни на цибулю будуть перевищувати минулорічний рівень протягом усього сезону, адже майже в усіх європейський країнах цього року спостерігається зменшення виробництва.

ТОП-5 найбільших експортерів цукру

Друге місце в рейтингу зайняв ТОВ «Цукорагроком» - 93,0 тис. т цукру ($ 40,65 млн). Третя сходинка закріпилась за ПрАТ «Продовольча компанія «Поділля» - 80,4 тис. т цукру ($ 27,66 млн).

Всього за результатами 2017/2018 МР Україна поставила на зовнішні ринки 564,0 тис т цукру на суму $ 221,0 млн, що на 27% менше попереднього року.

Читайте також: Експорт цукру у вересні знизився вдвічі

«Окрім того, що експорт цукру знизився майже на чверть, ми бачимо, суттєві зміни в рейтингу експортерів. Наростивши виробничі потужності ТзОВ «Радехівський цукор» зумів вирватись в лідери, витіснивши ТзОВ «Вінницький комбінат хлібопродуктів №2», який останні роки очолював рейтинг», - прокоментувала керівник аналітичного відділу НАЦУ "Укрцукор" Руслана Бутило.

За оцінками НАЦУ «Укрцукор», експортні поставки в 2018/2019 МР очікуються на рівні минулого року - близько 500-600 тис. т цукру, а основними країнами-імпортерами залишаться Узбекистан, Туреччина та Азербайджан.

Нагадаємо, лідером з експорту цукру в 2016/2017МР став ТзОВ «Вінницький комбінат хлібопродуктів №2», який зумів поставити на зовнішні ринки 152,5 тис. т цукру на суму $ 74,7 млн.

Китайці виростили рис у космосі

Це стало черговим кроком на шляху розробки екосистеми життєзабезпечення для орбітальних станцій і космічних кораблів, пише agroportal.ua.

Космічна лабораторія «Тяньгун-2», яка була запущена в космос 15 вересня 2016 року, була оснащена мініатюрним інкубатором, розробленим Шанхайським фізико-технічним інститутом при Китайській академії наук. В інкубаторі були посаджені насіння рису в якості типового представника сільськогосподарських культур і резуховидки Таля як представника рослин з зеленим листям.

Із-за обмеженого часу космонавти могли довести експеримент з культивування рослин в космосі тільки до етапів проростання насіння і росту розсади. Вчені шляхом дистанційного керування з Землі поливали і регулювали температуру в інкубаторі після того, як китайські космонавти повернулися на Землю.

«Рис і резуховидка Таля змогли вирости, зацвісти і дати насіння», — наголошується в повідомленні.

Українські біо-пакети виграли на міжнародному конкурсі стартапів

Проект біоупаковки FoodBIOPack Сумського національного аграрного університету виграв в номінації сталого розвитку на міжнародному конкурсі University Startup World Cup.

Про це повідомляється на сторінці проекту Startup Kyiv в Facebook, пише iAgro.

«Це історичний момент. Це новий крок на шляху до екологічно чистого майбутнього. Це нова сторінка в історії. Це те почуття, коли ти окрилює і відчуваєш себе творцем. Наша команда FoodBIOPack виграла в номінації Sustainability Award», — йдеться в повідомленні.

Довідка:

Проект FoodBIOPack спрямований на вирішення глобальної проблеми пластикового забруднення. Він базується на інноваційних технологіях біодеградуємих матеріалів для упаковки продуктів харчування. Після використання упаковка може бути повторно використана у виробництві біоматеріалів або включена в органічні добрива.

 

Рекордний урожай тисне на ціну української кукурудзи

Про це повідомляють аналітики Grain Trade UA.

Тепла і суха погода в Україні сприяє збиранню соняшника, кукурудзи та сої. Висока врожайність зазначених культур призводить до дефіциту складських ємностей і перевантаження елеваторів.

Якщо соняшник обмолочено на 90% площ, соя - на 70%, то кукурудза зібрана лише з 50% площ. Попередня врожайність кукурудзи дозволяє сподіватися на отримання рекордного врожаю 31-32 млн т, однак відсутність складських ємностей і низькі темпи експорту сповільнять прибирання.

"Погіршить ситуацію підвищення Укрзалізницею плати за використання вагонів в 1,5 рази, через що тариф на перевезення виросте на 150-200 грн / т, тоді як ціни на автоперевезення вже виросли на 50% внаслідок подорожчання дизпалива з 27 до 32 грн/л і дефіциту автозерновозів" - йдеться в повідомлені.

Зниження експортних цін на кукурудзу в порту до 154-155 $ / т не активувало попит на українську кукурудзу з боку імпортерів, оскільки на світових ринках домінує більш дешеве американське зерно. Хороший урожай в Румунії та Сербії покриває дефіцит кукурудзи в ЄС, що поки не дозволяє активізувати імпорт вітчизняного зерна в цьому напрямку.

У США дощі зі снігом сповільнили прибирання і можуть погіршити урожай в окремих штатах, завдяки чому ф'ючерси на кукурудзу в Чикаго зросли до 148,1 $ / т.

Тепла і суха погода в США і в Україні на поточному тижні дозволить прискорити прибирання та посилить тиск на ціни.

За оцінками Strategie Grains, дефіцит пшениці та ячменю на внутрішньому ринку ЄС посилить попит на кукурудзу з боку тваринників, завдяки чому виростуть обсяги внутрішньої торгівлі кукурудзою між країнами Євросоюзу та імпорт зернової. У порівнянні з вересневим звітом прогноз імпорту кукурудзи в ЄС збільшили на 100 тис т до 21,1 млн т, що на 3,2 млн т перевищить рекордний імпорт попереднього сезону і буде на 1,6 млн т більше прогнозованого USDA імпорту 19,5 млн тонн.

За тиждень імпорт кукурудзи в ЄС зріс на 20% і досяг 4,771 млн т, що на 10% перевищує показник аналогічного періоду минулого року.

Джерело: agrarii-razom.com.ua