Чому банки не поспішають кредитувати фермерів

Але банки не поспішають витрачатися і тому не з кожним аграрієм вступають у грошові відносини. Двері своїх сейфів вони відкривають лише тим з них, хто страхується.

Отримати фінансування від банку для розвитку бізнесу сільгоспвиробнику не так вже й просто. Банківські кредити інколи невигідні та потребують забезпечення застави у вигляді нерухомості або техніки, яку фермер не завжди може надати. Тому зараз розповсюдженим стало кредитування під заставу майбутнього врожаю. Але що робити, якщо очікуваний врожай так і не вдалося зібрати через погодні умови, такі як град, заморозки або посуха? Саме тому обов’язково врожай має бути застрахованим. Лише в такому випадку буде стовідсоткова гарантія відшкодування завданих збитків для сільгосппідприємств, а для банку - наявність механізму реалізації заставного права.

«Банкірів, зрозуміти можна – їм потрібні гарантії повернення позики. Незалежно від того, чи показує термометр тридцять градусів спеки або холоду, чи доймають рясні дощі, або земля страждає від гострої нестачі вологи. Важливо тепер зрозуміти сільгоспвиробника. Страхування врожаю стає для фермера гарантією отримання ним частини понесених збитків при настанні страхових випадків», - зазначає директор з інновацій та розвитку "Аграрної Агенції АГРОС",  експерт страхового ринку Володимир Юдін.

За його словами, співпраця банку, аграріїв і страхових компаній є важливою для забезпечення передбачуваності агробізнесу та мінімізації ризиків у сільському господарстві. Але, незважаючи на те, що ризики аграрного виробництва несуть катастрофічний характер, українські аграрії, на відміну від західних колег, майже не страхують свої посіви, що загалом впливає на рентабельність усього агропромислового комплексу.

Читайте також: Як фермеру захистити свій бізнес: перспективи агрострахування в Україні

«В країні, в якій вал сільськогосподарської продукції становить близько 300 млрд. грн, рівень агрострахування не перевищує 5%.  Це означає, що сільгоспвиробники не захищені від погодних ризиків», - підкреслює Володимир Юдін.

Експерт вважає, що сільгоспвиробники активніше страхуватимуть свої врожаї у разі відкриття ринку землі в Україні.

«Після скасування мораторію, банки охоче стануть кредитувати аграріїв під заставу землі. І тут перед фермерами постане питання: як не втратити найцінніший свій актив, земельні ділянки, якщо врожай буде втрачено внаслідок погодних умов або протиправних дій. Адже передбачити заздалегідь погодні умови та фактори, які істотно можуть вплинути на врожайність, не може ніхто. Крім того, застрахувавши врожай завчасно, в подальшому вдасться уникнути багатьох проблем та  не доведеться шукати кошти в авральному порядку. Для сталого розвитку бізнесу, для впевненості у завтрашньому дні, завжди треба враховувати всі ризики та намагатися мінімізувати можливі збитки», - зазначає Володимир Юдін.

На його думку, саме агрострахування є джерелом  фінансової стабільності сільського господарства. «Я сподіваюсь, що вітчизняні аграрії страхуватимуть свої посіви не лише на вимогу фінансових установ та кредиторів, але й задля подальшого забезпечення рентабельності свого агробізнесу. Це дозволить фермерам не лише не перейматися через погодні катаклізми, а й у будь-якому випадку мати обігові кошти для подальшої господарської діяльності», - підкреслює Володимир Юдін.

«Враховуючи всі потреби вітчизняних сільгоспвиробників, компанія  "Аграрна Агенція АГРОС"   розробляє страхові продукти, які доступні, зрозумілі та цікаві для аграріїв. Ми працюємо з надійними страховими компаніями, обговорюємо з фермерами всі умови договору агрострахування та мінімізуємо вплив згубних ризиків на майбутній врожай», - зауважує  Володимир Юдін.

Довідка:
Агенство Агрос спеціалізується на одному з найскладніших видів страхування - агрострахування. Для українських агровиробників розроблені різні програми страхування сільськогосподарських культур, які включають в себе як страхування від окремих погодних ризиків, так і страхування комплексу таких ризиків.

Контактні телефони: (044) 284 94 14

 

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

ХТЗ представив трактор з двигуном від IVECO і оновлену гусеничну модель

Цей захід вважається одним з наймасштабніших в Україні - в 2018 році понад 600 компаній взяли участь, з них 100 – вітчизняні виробники. AgroExpo збирає велику кількість представників машинобудування або пов'язаних з даною галуззю компаній. І, звичайно ж, головна мета проведення подібних виставок полягає в тому, щоб українські і світові виробники представили свої новинки і їх роботу на демонстраційних показах в полі.

ХТЗ - легендарний і єдиний в країнах колишнього СНД виробник як колісних, так і гусеничних тракторів – за трохи більше, ніж рік роботи після вимушеного простою зміг не тільки наростити обсяги продукції, техніки, при цьому кардинально поліпшивши якість, але і здивувати присутніх своїми новинками. Одна з них – серійний колісний трактор ХТЗ-248К.20, який обладнаний двигуном відомого світового виробника FPT-Iveco N67. Дана силова установка - це шестициліндровий, 6,7 літровий турбодизель з системою CommonRail (паливо постійно перебуває під високим тиском в загальній для всіх форсунок паливної магістралі). Порівняно з нині встановленими на ХТЗ двигунами новий мотор від FPT-Iveco виграє за паливною економічностю (від 10 до 15%), крім того, ці моделі кращі в своєму класі по інтервалам проходження ТО – заміна масла повинна проходити кожні 600 мотогодин. При цьому, на заводі відзначають, що вибір палива грає важливу роль – на солярці сумнівного виробництва двигун працювати не буде.

Читайте також: Як фермеру придбати надійний трактор за доступною ціною

Крім силової установки, серійна модель ХТЗ отримала ряд оновлень, таких як: модернізована коробка передач 12/4 з удосконаленою системою очищення масла, де застосовано новий фільтр із збільшеним терміном служби (до 500 мотогодин). Також були винесені в доступне місце перепускний клапан і заправна горловина, а модифікована гідравлічна і навісна системи дозволяють використовувати трактор з високошвидкісним вітчизняним та іноземним сільськогосподарським обладнанням. Необхідно відзначити, що раніше кардинальні зміни відбулися і всередині кабіни: підресорене крісло тепер можна налаштувати під вагу водія,  регулюється також і рульова колонка. Для поліпшення шумоізоляції кабіни змінено розташування педалей. З'явилася сонцезахисна шторка і кондиціонер. Перероблено розташування органів керування навісним обладнанням, доопрацьований гальмівний кран.

Великий інтерес у відвідувачів виставки викликало додаткове обладнання, представлене ХТЗ - баластний вантаж (його можна замовити при покупці трактора у вигляді опції). Один варіант установки обтяжувача конструктора розмістили на задній полурамі в міжколесному просторі, а другий - у вигляді складальних частин – встановили в нішу диска колеса.

- Радує, що вітчизняне машинобудування не відстає від закордонних виробників і демонструє зовні привабливий і доступний за ціною продукт, який, до того ж, добре оснащений. У конкурентів в базових комплектаціях такого обладнання не представлено, - зазначає в інтерв`ю виданню AgroReview керівник фермерського господарства із Запорізької області Іван  Залізняк.

Але це не єдина новинка, якою похвалився ХТЗ. Для проведення демонстраційного показу з Харкова привезли гусеничний трактор ХТЗ-181.20, який також отримав ряд оновлень. Фахівці заводу встановили шестикаткову торсіонно-балансирну підвіску, що дозволило без проблем працювати в полі після рясних опадів. До речі, це єдиний гусеничний трактор з більш ніж десятка машин, який взяв участь у демонстраційному показі в зв'язці з сільськогосподарським обладнанням на AgroExpo. Не забули розробники і про збереження грунту, адже використання гусеничного рушія значно знижує питомий тиск, і при цьому відсутнє буксування. Завдяки більшій продуктивності гідравлічної системи (збільшена до 130 літрів) трактор може працювати з сучасними посівними комплексами як вітчизняного, так і імпортного виробництва. Спеціально розроблений ергономічний дизайн у поєднанні з новим облицюванням дозволяє збільшити робочу зону видимості, а встановлений в кабіні кондиціонер створює комфортний мікроклімат, що знижує стомлюваність і збільшує ефективну роботу оператора.

- Мене вразило, як гусеничний трактор виробництва ХТЗ без проблем виїхав у поле з дисковою бороною, незважаючи на те, що вже який день поспіль йде дощ, а колісні в поле випускати ніхто не ризикнув. Я замислююся над придбанням такого трактора, – поділився враженнями учасник виставки Юрій Вус.

Фахівці відзначають, що повернення модернізованого гусеничного трактора на ринок України позначиться позитивно, і вже найближчим часом завод отримає на них замовлення. Тим не менш, конструкторам ще належить попрацювати над варіантами рушія з метою запропонувати покупцям ще й гумотросову гусеницю.

Представники ТОВ «ТД «ХТЗ» відзначають, що головною перевагою є низька ціна трактора, а також невисока вартість його утримання. А якщо додати до цього державну програму компенсації, яка передбачає відшкодування від 25 до 40% від вартості, то техніка Харківського тракторного заводу стає ще доступніше для вітчизняних сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Обліпиховий бум не омине українських аграріїв

До таких культур належить обліпиха, яка є ягодою і одночасно лікарською рослиною, повідомляє Pro-Consulting.

Вона вживається як в свіжому вигляді, так і служить сировиною для отримання обліпихової олії, різних настоянок і добавок в косметичні засоби. За останні п'ять років світовий ринок обліпихи виріс на 40% і досяг 18 млрд доларів США. З них 1 млрд припадає на саму ягоду і 17 млрд - на продукти її переробки.

Обсяг світового ринку обліпихи

Такий обліпиховий бум не втече від уваги і українських аграріїв. У минулому році було відзначено значне збільшення закупівель посадкового матеріалу цієї рослини, який почне давати перші врожаї до 2020-го. У наступному році в нашій країні буде вироблено близько 50 тис. обліпихових саджанців. Тому зараз саме час для організації господарства по вирощуванню цих ягід.

За розрахунками аналітиків, найбільш оптимальна на сьогоднішній день площа обліпихових насаджень становить 10 гектарів. Ці невибагливі кущі можуть добре рости в будь-якому регіоні України. При виборі конкретного місця розміщення підприємства під час написання бізнес-плану, ми орієнтувалися на щільність і купівельну спроможність населення, розвиненість транспортної інфраструктури і зупинилися на Київщині.

За проектом планується закупівля дворічних саджанців, для того щоб продавати ягоди вже на другий рік реалізації, так як обліпиха починає плодоносити при досягненні віку трьох-чотирьох років.

Етапи вирощування

Слід враховувати те, що обліпиха є дводомною рослиною. ЇЇ «чоловічі» кущі не дають врожаю, але виконують важливу функцію запилення «жіночих». Тому вони висаджуються своєрідними сім'ями - на одне «чоловічу» рослину доводиться 8-12 «жіночих».

На гектарі посадок вміщується близько 1500-1700 кущів обліпихи, кожен з яких вже в перші роки здатний давати 5-9 кг ягід. З віком урожай буде збільшуватися.

Розмір вкладень в створення обліпихового господарства залежить від його конфігурації. Якщо підприємство зосередиться тільки на виробництві свіжої ягоди, то буде потрібно $ 270-350 тис. В залежності від вартості техніки, площі складу і зарплати працівників. При додаванні обладнання для заморозки і зберігання ягід, грошей необхідно більше - $ 500-550 тис., але і підприємство буде отримувати додатковий дохід від продажу ягід в міжсезоння за підвищеними цінами.

При використанні всіх можливостей реалізації свіжих і заморожених ягід, щорічний дохід даного господарства зростатиме з $ 170 тис. в перший рік реалізації до $ 800 тис. При підвищенні віку кущів і їх виході на максимальну продуктивність.

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Менше зерна – менше прибутків: аграрії рахують збитки

Так, Німеччина втратила до 20% врожаю пшениці, Швеція близько 40%, в Росії від посухи і від повені сільгоспвиробники підраховують збитки.

Цьогоріч  в Україні ранніх зернових культур було зібрано на 3 млн тонн менше. Це пов’язано з тим, що спостерігалися досить нетипові для України погодні умови: зимові температури протрималися майже до кінця березня, а потім із квітня розпочалося різке потепління, що тривало до кінця червня. Причому, не було достатньої кількості опадів, а панували високі температури. Усе це негативно вплинуло на ранні культури. Зокрема, на озиму пшеницю, якої багато вирощують в Україні, ярий та озимий ячмінь, горох. Через ці аномальні погодні умови, урожай був меншим приблизно на 10%, аніж минулого року, що завдало чималих збитків вітчизняним аграріям.

«Висновок напрошується один — потрібно страхуватися». Принцип «пан або пропав» для серйозного бізнесу не прийнятний» - зазначає директор з інновацій та розвитку "Аграрної Агенції АГРОС",  експерт страхового ринку Володимир Юдін.

За його словами, без агрострахування сільське господарство, яке особливо схильне до впливу зовнішніх факторів, не зможе розвиватися стійко і гарантовано.

«Агрострахування, або страхування аграрних ризиків, – це серйозна допомога для аграрного бізнесу, який більш багатьох інших схильний до виникнення непередбачених ситуацій. Зливи і град, пожежа, посуха, шкідники, злодії, нещасні випадки – від усього цього можна застрахуватися. У разі відсутності агрострахування фермери всі ризики беруть на себе. Головна мета страхування агроризиків — частково або повністю компенсувати фермеру втрату врожаю через несприятливі природні явища. Сільгоспвиробники повинні розуміти, що страхуючи сільгоспкультури, вони страхують власний бізнес. Тому що аграрій, завдяки відшкодуванням завданих збитків, отримає можливість пересіяти свої поля або компенсувати пристойну частину очікуваного доходу. Агрострахування забезпечує більше стабільності в доходах», - зауважує Володимир Юдін.

Він пояснив, що тарифи на страхування агроризиків залежать від зони вирощування, стану посівів і дотримання агротехнічних вимог вирощування.

«Існує два види страхування посівів: страхування озимих культур на період перезимівлі та комплексне страхування на весь період вирощування. Озимі захищаються на більш короткий термін і від меншого переліку ризиків. Комплексне страхування захищає і взимку, і влітку. Страхові тарифи для кожного регіону різні. Чим регіон сприятливіший за погодними умовами, тим нижчий тариф, оскільки ризики менші», - підкреслює експерт.

Володимир Юдін повідомив, що на сьогоднішній день 70 % українського страхового ринку займає страхування озимих.

«Зараз в Україні триває посівна озимих. Аграріям саме час подбати про захист свого врожаю, завчасно застрахувавши посіви. Так, фермери можуть  застрахувати врожаї озимої пшениці, озимого жита, озимого тритикале, озимого ячменю, озимого ріпаку та озимої гірчиці від будь-яких погодних явищ, які можуть привести до невідновлення вегетації навесні та від весняних заморозків. Враховуючи всі потреби вітчизняних сільгоспвиробників, Аграрна Агенція «АГРОС» розробляє страхові продукти, які доступні, зрозумілі та цікаві для аграріїв. Ми працюємо з надійними страховими компаніями, обговорюємо з фермерами всі умови договору агрострахування та мінімізуємо вплив згубних ризиків на майбутній врожай. Нам важливо пояснити аграрію, як працює конкретний страховий продукт. І якщо наш клієнт стикається зі страховим випадком, то все робимо для того, щоб він отримав відшкодування збитків», - зазначає Володимир Юдін.

 

Довідка:

Агенство Агрос спеціалізується на одному з найскладніших видів страхування - агрострахування. Для українських агровиробників розроблені різні програми страхування сільськогосподарських культур, які включають в себе як страхування від окремих погодних ризиків, так і страхування комплексу таких ризиків.

Контактні телефони: (044) 284 94 14

 

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview
Ваш вибір 'Нічого сказати'.

Екзотично і дорого: виробництво жаб'ячого м'яса може стати вигідною справою

Коштує воно недешево - близько 400 гривень за кілограм в сирому вигляді, а в ресторані за 200-грамову порцію ціна стартує від 200 гривень, пише Pro-Consulting.

Жаб'яче м'ясо у нас в країні в основному імпортного походження. Воно поставляється в замороженому вигляді і поповнення запасів відбувається по мірі використання. Так, в 2017 році імпортовано жаб'ячих лапок на 67,8% менше, ніж в 2016-му, а в першому півріччі 2018 року обсяги поставок зросли відразу на 740,6% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Вирощувати жаб на продаж можна і на українській території. Їх виробництво було налагоджено ще в 70-х роках минулого століття в західних і південних регіонах Української РСР. В ті часи на європейський ринок, в основному до Франції, щорічно відправлялося до 100 тонн жаб'ячого делікатесу.

Сьогодні жаб'ячі ферми рідкісне явище в Україні, і дана ринкова ніша ще чекає свого заповнення. Це стає актуальним з урахуванням зменшення популяції жаб в ЄС і США, а значить зростанням їх експортного потенціалу.

Тим часом, вирощувати жаб не важче, ніж розводити рибу в ставку. У наших природних умовах прекрасно себе почувають родички їстівної Rana esculenta - зелені озерні і ставкові жаби. При розведенні жаб в природних водоймах необхідно тільки подбати про його огородження, щоб делікатесні жаби не поскакали, а корм вони будуть знаходити самі. Перевагою цього способу вирощування є його дешевизна, а недоліками - великий відсоток смертності, а також припинення росту і впадіння підопічних в сплячку в зимовий період.

Більш ефективно хоча і дорожче, вирощувати жаб в закритих тераріумах, де підтримується штучний сприятливий клімат, годування проводиться закупленим кормом, і здійснюється контроль розмноження і подальшої життєдіяльності тварин. В цьому випадку, протягом року-півтора можна відгодувати їстівну жабу аж до кілограмової ваги.

Після оброблення жаби, заморожені лапки можна продавати як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку за ціною 10-12 доларів за кілограм. Крім того, жаб'ячу шкіру можна збувати виробникам взуття і галантереї, а решта відправляти на переробку на корми або добрива.

Таким чином, виробництво жаб'ячого м'яса може стати вигідною справою, поряд з іншими подібними видами делікатесного бізнесу - виробництвом равликів, ікри, морепродуктів і рідкісних видів м'яса.

 

 

Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview

Чому українці змушені купувати продукти дорожче?

Та ще однією передумовою для зростання роздрібних цін товарів на полицях супермаркетів та магазинів є безпосередня зміна цін виробників.
На основі даних Державної служби статистики проведемо анліз цінових змін на окремі продукти. 
 
Динаміка зміни цін виробників на деякі продукти (дані порівняно з серпнем 2018р.)
Таким чином, ціни на досліджувані продукти в серпні зросли, і з великою ймовірністю продовжать свою тенденцію і протягом наступних осінніх місяців. 
Підвищення цін на хліб залежить від ціни на борошно, яке, в свою чергу, теж подорожчало і продовжить таку тенденцію й надалі. Чому? Знову ж, через ситуацію з достатністю високоякісної пшениці та ціни на неї. 
 
Прослідковується також плавне зростання ціни на соняшникову олію, що до певної міри пояснюється здорожчанням сировини. А от перепади цін на молоко й масло передбачувані, остільки, в даному випадку, проявляє себе сезонність як виробництва, так і споживання цих продуктів: продуктивність корів влітку вища, тому зростає виробництво.
Ситуація на ринку цукру має відблиск світових трендів. Крім того, зважаючи на біржові ціни майбутніх контрактів, існує висока ймовірність падіння ціни і в майбутньому. Для ціліснішої  картини проаналізуємо також зміни споживчих цін. 
 
Динаміка зміни споживчих цін на деякі продукти (дані порівняно з серпнем 2018р.)
На перший погляд, споживчі ціни в загальному відтворюють ту ж динаміку, що й ціни виробників. Проте, які ще висновки можна зробити порівнюючи ці дві таблиці? Може виникнути питання стосовно яловичини, ціни виробників на яку портягом 2018 року впали, а споживчі зросли, а ще також знайдуться запитання до цінової динаміки курятини. Тому спробуємо пояснити в чому ж тут може бути справа.
 
Яловичина.  Для того, щоб зрозуміти ситуацію, яка склалася на ринку яловичини потрібно спершу розібратися з наповненням ринку, з динамікою виробництва, експорту, імпорту, і, крім того, врахувати можливість сезонноті виробництва, попиту та пропозиції. Почати варто з того, що з кожним роком в Україні скорочується поголів’я ВРХ, а  середньорічне скорочення виробництва м’яса коливається від 3 до 5%. Для того, щоб зрозуміти розмір ринку, проаналізуємо  зміни в структурі експорту-імпорту. Якщо порівняювати дані за січень-серпень 2018 і 2017 року, то побачимо, що показники цьогорічного експорту знизилися на 7,3% (або на 1950 тонн), тоді як імпорт зріс на 15,5% (на 144 тонни). 
 
Якщо заглибитися в аналіз ринку, то можна припустити , що ще одним фактором формування ціни на яловичину та телятину є специфіка конкуренції. Адже 73,9% м’яса яловичини та телятини виробляється господарствами населення і як наслідок кожен виробник встановлює свою ціну (інколи вона може бути занижена). Крім того, місця збуту продукції господарств населення стають ринки, де самі ж «виробники»  продають свою продукцію. Часто може бути так,  що протягом дня ціна взагалі може зрости-знизиться, в залежності від попиту та дій таких же самих людей, які продають поруч.  Тоді як супермаркети на свої полиці закуповують продукцію не в господарств населення, а у перевірених виробників, які мають усі сертифікати, що засвідчують якість продукції. І супермаркети на мають змоги варіювати ціною так швидко, як це роблять продавці на ринку.  Варто додати, що промислові підприємства відразу ж сортують та упаковують продукт, що також робить такий продукт дорожчим.  
 
Якщо звернутися до інформації, яку надає  Платформа ефективного регулювання, то протягом серпня усереднена ціна онлайн магазинів на яловичину знизилася на 13%, а от з початку січня зросла на 18,43%.
 
Курятина. Зовсім інша ситуація спостерігається на ринку курятини – тут на господарства населення припадає лише 14,4%, а решта виробляється великими підприємствами. Так, найбільшими в цій галузі є МХП, частка якого на рину складає більше 40%(за даними АМКУ) , далі «Комплекс Агромарс» - 12% та ТОВ "Агро-Овен" — 6 %. Тобто більше 58% курятини виробляється трьома виробниками, які можуть диктувати ціну на ринку. Але якщо зважити на те, що ціни виробників знизилися, а зросли споживчі, то така ситуація може мати декілька пояснень: перше – на ціну на курятину має вплив ціна на інші види м’яса (яловичина, свинина), інше пояснення повязане з доставкою та продажем, тобто зростання витрат на перевезення та збільшення торгівельних націнок магазинами та супермаркетами. 
 
Можна також додати, що на сьогоднішній день виробництво курятини – чи не єдина галузь, яка нарощує виробничі потужності. Так, виробництво протягом січня-серпня 2018 року зросло на 1,8%, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Крім того, останніми роками на внутрішньоринкову ситуацію має вплив експортно-імпортна ситуація: з кожним роком українські виробники все більше вивозять м’яса за кордон. За перші вісім місяців уже експортували 214,6 тис. тонн м’яса птиці, тоді як за весь 2017 рік – 271,3 тис. тонн. На дадаток до цього, вартість експортованої продукції теж зростає: 1554,9 дол/тонну в 2018 році, проти минулорічних  1371,6 дол/тонну. В свою чергу, це говорить про підвищення якості української курятини та вихід на європейські ринки. Щоб зрозуміти чому це впливає на внутрішньоринкові ціни в Україні поглянемо на графік:
 
Динаміка експорту, імпорту м’яса птиці та зміна ціни споживачів протягом 2017-18 рр.
Як бачимо, ціна споживачів на ринку відрізняється від тенденцій експорту за кордон, але має дуже схожі тенденції з обсягами імпортованої продукції. Тому можна припустити, що українські виробники надають перевагу експорту власної продукції, бажаючи отримати вищий прибуток від реалізації, тоді як внутрішній попит частково задавольняється за рахунок імпортованого м’яса птиці, що безсумнівно впливає і на якість, і на ціну продукту.  
 
Онищенко Неля, аналітичний департамент УАК
 
 
Основні агро-події тижня в Telegram-каналі та на -сторінці AgroReview